Nyheter

Så slutade lagtävlingen – alla placeringar

Risveden Terrängs lagtävling 2014 vanns av Solvikingarna 1, följt av Solvikingarna 2 och Lerum Friidrott 1. Totalt tävlade 32 lag. Arrangörsklubben Sjöviks SK:s förstalag slutade på 17:e plats.

Här är alla resultaten. Lagtävlingen baserar på totalplacering, dam- och herrklass sammanlagen.

1) Solvikingarna 1, 20

Olle Dahlberg 1, Svante Lundgren 3, Jonas Carlsson 5, Anders Kadmark 11

2) Solvikingarna 2, 97

Robert Forsling 16, Markus Wikström 23, Lars Swanson 28, Thor Wahlberg 30

3) Lerum Friidrott 1, 102

David Pettersson 12, Alexander Zachrisson 21, Patrik Nilsson 33, Per Nielsen 36

4) Team Icebug 1, 183

Jerome Manceau 4, Magnus Carlsson 49, Jonas Fernström 51, Jerker Levin 79

5) Triathlon Väst, 187

Richard Bäckström 6, Erik Gumabon 31, Richard Alebrand 55, Jesper Svensson 95

6) Aktiv Öresjö 252

Rikard Tallberg 25, Martin Lämje Tennes 54, Janne Aronsson 61, Svante Stommendal 112

7) Husqvarna 1, 337

Johan Adolfsson 45, Jonas Svedberg 57, Johan Persson 90, Johan P Persson 145

8) Solvikingarna 3, 351

Fredrik Persson 44, Patrik Johansson 53, Berzani Anter 111, Markus Linhell 143

9) Lonesome Runners  1, 399

Klabbe Engman 40, Marcus Damm 43, Jonas Björkqvist 155, Tobias Lövgren 161

10) Lerum Friidrott 2, 504

Anders Pihl 42, Peter Helmroth 62, Tomas Strömvall 171, Nicklas Sehlin 229

11) OK Skogshjortarna, 542

Max Karle 20, Fredrik Höök 133, Ola Eidem 194, Roger Olsson 195

12) IK Stern 571

Eskil Mattsson 39, Erik Bondesson 86, Bengt Göran Strid 150, Perry Ohlsson 296

13) Jogg.se 583

Fredrik Bergman 75, Erik Rosén 118, Jonas Lind 157, Christoffer Askerlund 233

14) HiQ Göteborg 591

Mikael Johansson 104, Jerker Lindsten 142, Johan Hartelius 166, Peter Willsund 179

15) Magra, 700

Mattias Brolin 89, Roger Gustafsson 96, Stefan Larsson 134, Johan Olausson 381

16) Mölndal Outdoor, 700

Jerker Aspgård 15, Martin Linde 180, Daniel Svensson 232, Nicklas Knape 273

17) Sjöviks SK 1, 773

Per Svensson 113, Christoffer Stenberg 153, Jörgen Ekdahl 246, Lars Svensson 261

18) Vinden, 802

Daniel Carlsson 70, Per Jallinder Björkman 77, Robert Skoglund 312, Tomas Apelman 343

19) Team Icebug Girl Power, 855

Erika Lätt Nyboe 101, Lisa Fresk 172, Eva Fridman 214, Isa Aspgård 368

20) Crossfit Endorfin 862

Jenny Wahlgren 120, Maria Nyman 188, Peter Törnqvist 219, Nicola Berntsson 335

21) Team Icebug 2, 869

Dimitrios Kiriazidis 80, Tobias Rydén 197, Peter Bromander 278, Henrik Tuomas 314

22) Husqvarna 2, 913

Johan Simonsson 184, Marcus Holm 187, Mats Lawenius 190, David Martinsson 352

23) Lonesome Runners 2, 988

Jörgen Svanström 176, Joakim Kopka 238, Peter Parnebo 257, Johanna Svensson 317

24) Tollereds IF, 1056

Thomas Balmer 207, Markus Gullvén 222, Lars-Peter Forsberg 223, Håkan Jernvik 404

25) SOK Knallen, 1322

Åsa Gadler 152, Wibeke Aasmundsen 277, Johan Gadler 445, Eva Bresky 448

26) Team Sportia, 1390

Robin Westberg 106, Jonas Hellentin 252, Glenn Martinsson 488, Jen Chou 544

27) Sparbanken Alingsås, 1475

Peter Svensson 231, Fredrik Torwald 259, Gustav Damborg 440, Li Hallgren 545

28) Lonesome Runners 3, 1633

Jessica Aideborn 361, Daniel von Bargen 422, Tomas Hansson 423, Thomas Lenberg 427

29) Sjöviks SK 2, 1780

Samuel Källström 262, Linus Norrman 436, Conny Hägglund 500, Anders Agrell 582

30) Lonesome Runners 4, 1793

Bente Rauch 432, Camilla Baunsöe 449, Göran Westerlund 452, Ingela Karlsson 460

31) Lonesome Runners 5, 1928

Per-Magnus Svensson 462, William Ulin 464, Gunnar Edenstam 494, Bengt Börjesson 508

32) Lonesome Runners 6, 2161

Tina Johansson 533, Nada Markov 534, Ulrika Kärrö 542, Richard Stickelorum 552