Nyheter

Årets terrängby 2015: Göteborg x 2

Göteborg blev dubbel vinnare när tävlingen Byakampen avgjordes för första gången. Årets terrängby 2015 på både dam- och herrsidan är Göteborg. Den bäst placerade löparen i respektive vinnarlag kommer föräras med den hedervärda plaketten.

För första gången utsågs i samband med Risveden Terräng Årets terrängby, där de fyra bästa löparna från respektive ort tävlar i mot varandra. Lägst placeringspoäng ger högst placering.

I Göteborgs vinnarlag på herrsidan ingick Olle Dahlberg, Claes Widarsson, Svante Lundgren och Magnus Magnusson. Löparna tillhörde tre olika föreningar: Solvikingarna, Falkenberg Allstars och Navåsens FK.

I Göteborgs vinnarlag på damsidan ingick Emelie Martikka Bärgman, Eva Fridman, Charlotte Baker och Johanna Andersson. Löparna tävlade för fyra olika föreningar: Lonesome Runners, Simcoachen, Mölndals CK och Solvikingarna.

Risveden Terräng gratulerar vinnarna och kommer inom kort ta kontakt med Olle Dahlberg och Emelie Martikka Bärgman för distribution av plakett.

Förutom Göteborg lyckades Lerum slå sig in på både dam- och herrpallen. Grattis till er med.

 

Årets kvinnliga Terrängby – Rsiveden Terräng 2015
Plats Poäng Terrängby Förnamn Efternamn Tid Plats
1 28 Göteborg Emelie Martikka Bärgman 01:24:50 2
28 Göteborg Eva Fridman 01:32:36 6
28 Göteborg Charlotte Baker 01:32:55 8
28 Göteborg Johanna Andersson 01:34:14 12
2 74 Mölndal Charlotte Ireholm 01:32:15 5
74 Mölndal Sanna Svensson 01:36:06 16
74 Mölndal Sara Svanberg 01:37:36 20
74 Mölndal Ann-Sofie Svensson 01:41:55 33
3 87 Lerum Karin Ölander 01:33:01 9
87 Lerum Linnea Ivarsson 01:37:42 21
87 Lerum Ingrid Stjernholm 01:39:07 28
87 Lerum Elin Larsson 01:39:44 29
4 142 Alingsås Disa Astridardottir Åhman 01:36:23 18
142 Alingsås Ulrika Toll 01:38:49 27
142 Alingsås Linda Sjöberg 01:45:47 47
142 Alingsås Marie Lövsenger 01:46:36 50
5 362 Floda Elin Rosenberg Elebring 01:48:04 55
362 Floda Lotta Carlmark 01:48:16 57
362 Floda Anne Hamréus 02:00:10 112
362 Floda Jhonna Svensson 02:07:27 138
6 364 Gråbo Ann-Britt Bökmark 01:50:31 72
364 Gråbo Annika Ivarsson 01:53:48 87
364 Gråbo Jennie Fischer 01:56:14 100
364 Gråbo Anette Lerneryd 01:57:41 105
7 388 Vårgårda Magdalena Eriksson 01:45:23 46
388 Vårgårda Monica Larsson 01:56:25 101
388 Vårgårda Åsa Hermansson 02:01:31 117
388 Vårgårda Ann Thorild 02:02:12 124
8 393 Mölnlycke Carita Henricsson 01:40:14 30
393 Mölnlycke Maria Petersson 01:55:00 93
393 Mölnlycke Lena Karlsson 02:02:50 125
393 Mölnlycke Ylva Norell 02:13:08 145
9 414 Nödinge Ulrika Kobel 01:48:28 59
414 Nödinge Ann-Charlotte Stålhandske 01:51:43 76
414 Nödinge Linda Ivansson 02:03:23 130
414 Nödinge Josefin Johansson 02:15:18 149
10 484 Borås Wibeke Aasmundsen 01:43:34 38
484 Borås Mia Lorén 02:01:47 121
484 Borås Jenny Wickander 02:10:53 143
484 Borås Kristina Lundin 03:03:25 182
Årets manliga Terrängby – Rsiveden Terräng 2015
Plats Poäng Terrängby Förnamn Efternamn Tid Plats
1 16 Göteborg Olle Dahlberg 01:12:44 1
16 Göteborg Claes Widarsson 01:14:15 3
16 Göteborg Svante Lundgren 01:14:36 4
16 Göteborg Magnus Magnusson 01:15:30 8
2 85 Alingsås Jonas Örarbäck 01:17:23 17
85 Alingsås Martin Melin 01:17:55 20
85 Alingsås Henrik Andersson 01:18:53 21
85 Alingsås Anton César 01:19:51 27
2 85 Lerum Mats Torstensson 01:15:32 9
85 Lerum Peter Helmroth 01:19:13 22
85 Lerum Tobias Nilsson 01:19:45 26
85 Lerum Patrik Nilsson 01:19:55 28
4 200 Varberg Daniel Frantzich 01:15:34 10
200 Varberg Andreas Trillelv 01:15:51 12
200 Varberg Dan Winnberg 01:16:36 15
200 Varberg Fredrik Sundin 01:35:27 163
5 219 Floda Niklas Rung 01:23:07 41
219 Floda Fredrik Lerjestedt 01:23:26 44
219 Floda Patrik Johansson 01:26:46 62
219 Floda Leo Pettersson 01:27:55 72
6 327 Falkenberg Bo Torstensson 01:15:21 7
327 Falkenberg Henrik Bengtsson 01:17:47 19
327 Falkenberg Ola Axheden 01:25:39 54
327 Falkenberg Jan-Olof Svensson 01:41:43 247
7 430 Gråbo Torbjörn Johnsson 01:26:06 57
430 Gråbo Tomas Strömvall 01:30:40 102
430 Gråbo Patrik Stansvik 01:32:10 120
430 Gråbo Mattias Algotson 01:34:41 151
8 445 Mölndal Mathias Hård Af Segerstad 01:26:57 64
445 Mölndal Richard Sott 01:32:23 125
445 Mölndal Jan Johansson 01:32:31 126
445 Mölndal Ragnar Uppström 01:32:53 130
9 537 Mölnlycke Mikael Adrian 01:28:02 73
537 Mölnlycke Anders Wass 01:32:44 129
537 Mölnlycke Bengt Göran Strid 01:35:35 165
537 Mölnlycke Martin Andersson 01:36:00 170
10 556 Trollhättan Janne Aronsson 01:31:07 106
556 Trollhättan Svante Stommendal 01:31:18 108
556 Trollhättan Magnus Granath 01:32:01 117
556 Trollhättan Michael Bachmann 01:40:12 225
11 575 Vårgårda Jimmy Sandsten 01:17:07 16
575 Vårgårda Mikael Carlson 01:26:59 67
575 Vårgårda Conny Erixon 01:39:50 221
575 Vårgårda Kalle Wickström 01:43:08 271
12 638 Sjövik Martin Edvardsson 01:26:04 56
638 Sjövik Christopher Stenberg 01:35:31 164
638 Sjövik Lars Svensson 01:38:35 203
638 Sjövik Viktor Hägglund 01:39:30 215
13 673 Torslanda Niklas Johanson 01:29:52 93
673 Torslanda Magnus Blomquist 01:33:38 135
673 Torslanda Velibor Tomic 01:37:02 182
673 Torslanda Dennis Jansson 01:42:51 263
14 714 Älvängen Patrik Lilja 01:28:05 74
714 Älvängen Stefan Sandberg 01:28:14 75
714 älvängen Per-Erik Johansson 01:35:41 166
714 Älvängen Göran Tilly 01:56:40 399
15 747 Sollebrunn Tobias Andreasson 01:33:46 137
747 Sollebrunn Mattias Brolin 01:35:17 158
747 Sollebrunn Claes Sannestål 01:38:58 209
747 Sollebrunn Stefan Isaksson 01:41:28 243
16 797 Västra Frölunda Pelle Törnqvist 01:28:21 77
797 Västra Frölunda Mårten Waern 01:36:42 179
797 Västra Frölunda Marcus Bramer 01:39:33 216
797 Västra Frölunda Jan Mårtensson 01:48:41 325
17 804 Borås Henrik Svensson 01:25:21 53
804 Borås Pär Källén 01:26:08 58
804 Borås Henrik Harrysson 01:49:44 346
804 Borås Adam Bengtsson 01:49:48 347
18 807 Sävedalen Markus Wikstöm 01:21:30 32
807 Sävedalen Erik Fries 01:36:56 181
807 Sävedalen Anders Berg 01:39:02 211
807 Sävedalen Jan Lundegard 01:53:37 383
19 851 Hisings Kärra Henrik Hermansson 01:27:12 70
851 Hisings Kärra Johan Ström 01:31:34 110
851 Hisings Kärra Fredrik Ahlborg 01:49:04 332
851 Hisings Kärra Mikael Carolusson 01:49:26 339
20 885 Partille Johannes Besker 01:22:40 39
885 Partille Kent Andersson 01:36:30 176
885 Partille Perry Ohlsson 01:41:01 238
885 Partille Anders Berntsson 02:03:28 432
21 893 Öjersjö Lars Swanson 01:22:16 36
893 Öjersjö Anders Arvidsson 01:32:41 128
893 Öjersjö Lars Palmqvist 01:42:49 262
893 Öjersjö Håkan Malvegård 02:21:02 467
22 914 Alafors Fredrik Holmquist 01:31:37 112
914 Alafors Dan-Olof Johansson 01:38:47 207
914 Alafors Martin Johansson 01:44:21 287
914 Alafors Bertil Johansson 01:46:33 308
23 935 Kungsbacka Mats Hansson 01:29:26 90
935 Kungsbacka Ralf Hansson 01:40:20 227
935 Kungsbacka Martin Johansson 01:40:57 237
935 Kungsbacka Christer Larsson 01:53:14 381
24 989 Tollered Lars-Peter Forsberg 01:39:12 212
989 Tollered Jon Efraimsson 01:42:25 257
989 Tollered Markus Gullven 01:42:42 260
989 Tollered Sven Gustafsson 01:42:42 260
25 1226 Angered Samuel Wilck 01:31:01 105
1226 Angered Andreas Valdusson 01:44:01 281
1226 Angered Daniel Von Bargen 01:51:19 368
1226 Angered Stefan Börjesson 02:25:27 472
26 1446 Stenkullen Henrik Aronsson 01:34:33 147
1446 Stenkullen Klas Oddeby 01:54:04 386
1446 Stenkullen Magnus Sandebert 02:05:14 440
1446 Stenkullen Anders Svenninghed 02:28:07 473